Національне Громадське Радіо США (NPR) розповіло про роботу КП “Комплекс з вивозу побутових відходів”

Стенограма радіосюжету

Анкор: смітники у Харкові ухиляються від мінометів, щоб зібрати сміття

Джейсон Бобіен, NPR News, Харків, Україна

Ні сніг, ні дощ, ні спека, ні нічний морок — ні навіть загрози російських ракет не втримають харківських сміттєвозів від призначеного обходу.

АЙЛСА ЧАНГ, ВЕДУЧА:

У другому за величиною місті України, Харкові, триває кровопролиття, оскільки російська артилерія обстрілює квартали на півночі та сході. Але одним із невеликих ознак нормального стану стало те, що міські смітники повернулися, і вони знову збирають сміття. Джейсон Боб’єн з NPR встав рано, щоб вирушити на вулицю з екіпажем міської сміттєвої машини.

ДЖЕЙСОН БОБ’ЄН, BYLINE: На північно-східній околиці Харкова вулиці Салтівки порожні, але смітники повні.

(ЗВУКОВИЙ ФАЙТ СМІТТЯ, ЩУРЯТ)

БОБ’ЄН: Ряди багатоповерхівок на Салтівці стоять у руїнах. У деяких є кратери від ракет. Інші почорніли від пожеж. Вікна вибиті. Проте деякі мешканці повертаються, щоб відремонтувати свої квартири, а деякі так і не виїхали. Андрій Тараненко їздить по околицях на великому білому сміттєвозі.

АНДРІЙ ТАРАНЕНКО: (через перекладача) Коли люди почали повертатися і вони – знаєте, вони залишили тут повні холодильники з продуктами і так далі. Тож вони почали, так, викидати непотрібні речі. Тому, звичайно, тут було багато сміття.

БОБ’ЄН: Через обстріли та уламки на вулицях, за його словами, сміттєвози не могли проїхати в деякі райони тижнями. На тротуарах накопичувалося сміття. Все гнило. Каже, що це було жахливо. Околиці Салтівки залишаються в зоні дії російської артилерії, хоча обстріли тут зараз з перервами. Тараненку та його екіпажу з трьох чоловік видали бронежилети. Лобове скло їхньої вантажівки розбито від вибуху. Ще більш загрозливим є отвір розміром з волоський горіх у пасажирській частині кабіни, куди осколок міни пройшов крізь двері. Він застряг у задній частині кабіни та за сидінням Тараненка. І тут лунає артилерійський удар з лінії фронту, до якої всього кілька миль.

ТАРАНЕНКО: (через перекладача) Так. Вчора, наприклад, тут було досить гучно. І, чесно кажучи, я був дуже наляканий, тому що ніколи не знаєш, коли це вдарить наступного разу.

БОБ’ЄН: Він жартує: “Найбезпечніше, що можна зробити, це просто продовжувати рухатися”.

(ЗВУКОВИЙ ГРОХІТ ВАНТАЖІВКИ)

БОБ’ЄН: У цій частині Салтівки не працюють магазини чи підприємства. Електропостачання все ще відсутнє. Світлана Бобришева залишилася тут усю війну. Вона каже, що ховається в підвальному бомбосховищі, коли обстріл стає дуже сильним. Вона каже, що раніше її дратували смітники, які вранці шуміли сміттєвими баками. Але тепер це знак того, що про неї та її сусідів не забули.

СВІТЛАНА БОБРИШЕВА: (через перекладача) Спасибі хлопцям, тому що вони не забули про нас, і вони були з нами з перших днів війни, і спасибі нашому меру за те, що він пам’ятає про нас.

БОБ’ЄН: Вона розплакалася, розповідаючи про те, що команда Тараненка приїхала збирати сміття. Але протягом останніх чотирьох місяців було складно підтримувати рух сміттєвозів Харковом. Знищено понад тисячу смітників. Крім того, у вантажівок постійно лопають колеса, бо вулиці завалені сміттям, розповідає майстер центрального автобази Олександр Шепітько. За його словами, в однієї вантажівки в результаті влучення осколками міномета було зруйновано двигун, але з водієм все гаразд.

ОЛЕКСАНДР ШЕПІТКО: (каже не англійською).

ПЕРЕКЛАДАЧ: (Сміх) Він каже: «У наших хлопців сталеві кулі».

(СМІХ)

БОБ’ЄН: Коли російська артилерія завдає ударів по певній території, він каже, що екіпажі тримаються подалі, поки все не охолоне. І хоча було пошкоджено багато їхнього обладнання, наразі жоден зі збирачів сміття не постраждав і не загинув.

Джерело

Прослухати можна тут – Encore: Garbage collectors in Kharkiv dodge mortars to pick up the trash https://www.npr.org/people/2100218/jason-beaubien?fbclid=IwAR1Dc-mcUm_PfucRy1zxQ6myyATqHVq8g-452B412gdbxH-cojbcK0FsBro

Повна стенограма запису https://www.npr.org/2022/07/12/1111131936/encore-garbage-collectors-in-kharkiv-dodge-mortars-to-pick-up-the-trash